W standardowych ofertach, opis okna często ogranicza się do listy elementów z jakich składa się konstrukcja. To tak, jakby opisywać człowieka wymieniając tylko poszczególne części ciała. Na dodatek są, to głównie nazwy, cyfry i symbole, które kupującym nic, a nic nie mówią. Taka informacja nie ma dla konsumentów żadnego praktycznego znaczenia.
Trudno o niej powiedzieć, że może zapobiec podjęciu przez przeciętnego konsumenta decyzji dotyczącej umowy, której inaczej by nie podjął. Stosowanie praktyk zniekształcających lub mogących zniekształcać zachowanie rynkowe przeciętnego konsumenta przed zawarciem umowy dotyczącej produktu, w trakcie jej zawierania lub po jej zawarciu jest zakazane.
Konsumenci nie protestowali przeciwko takiemu sposobowi informowania, bo nie wiedzieli, że można okna opisać inaczej, że mają prawo do informacji jasnej, pełnej i zrozumiałej. Od nowego roku wszystko może się zmienić za sprawą zmian w przepisach o prawach konsumenta. Informacja staje się towarem tak samo ważnym, jak okna i montaż.
Dzięki nowym uprawnieniom, konsument sam może dokonać egzekucji prawa do rzetelnej informacji składając reklamację z powodu niezgodności okna z opisem i odmawiając zapłaty. Przyszedł czas na zmiany w sposobie opisywania okien i usług. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka OKNORADY, w którym prezentujemy przykładowy opis okna ENERGETO NEO. Opis daleko inny od obowiązującego standardu.
Nie chcesz popaść w reklamacyjne tarapaty? Chcesz wiedzieć, jak w inny sposób można opisać każde okno? Szukaj nas na YouTube, Instagramie oraz stronie internetowej oknotest.pl.